Elewację zawsze trzeba wyczyścić wtedy, gdy kolor zszarzeje, a na powierzchni ścian pojawią się szpecące zacieki i osady. Dla utrzymania efektu zabieg warto przeprowadzać cyklicznie i na bieżąco usuwać wszystkie zanieczyszczenia. W ten sposób zabrudzenia nie utrwalą się i nie uszkodzą fasady budynku, co pozwoli uniknąć kosztownego remontu. Czyszczenie najlepiej zlecić wiosną lub latem, czyli wtedy, kiedy ściany najszybciej schną.
Zaleca się, aby zabieg wykonywać raz w roku, chyba że tempo powstawania różnych nalotów jest szybsze. Wiele zależy od lokalizacji – elewacje domów znajdujących się w pobliżu lasów, jezior, łąk oraz ruchliwych ulic brudzą się szybciej. Na tempo brudzenia się fasady wpływają także zastosowane do wykończenia materiały. Na zabrudzenia szczególnie podatne są ściany o chropowatej strukturze. W pory i wżery wnika bowiem kurz i pył, a im bardziej wilgotne otoczenie, tym zanieczyszczenia łatwiej się osadzają.
Sposoby mycia elewacji
Tak naprawdę nie ma uniwersalnej metody czyszczenia elewacji – technikę zawsze dobiera się do rodzaju ścian i typu zabrudzeń. Obecnie najczęściej stosuje się trzy sposoby:
- Mycie ciśnieniowe – myjki ciśnieniowe emitują strumień wody pod zróżnicowanym ciśnieniem, dzięki czemu zakres pracy urządzenia można dostosować do rodzaju fasady oraz stopnia zabrudzeń. Można manewrować kątem emitowania wody i temperaturą oraz mocą. Myjka ciśnieniowa wykorzystywana jest przez naszych pracowników między innymi przy myciu elewacji szklanych w Warszawie i okolicach.
- Środki czyszczące – preparaty można nanosić ręcznie lub z użyciem wspomnianej myjki.
- Piaskowanie – w tej metodzie na ścianę aplikuje się piasek pod wysokim ciśnieniem.
Przy wyborze techniki mycia niezwykle ważna jest kondycja ściany, ewentualne uszkodzenia i rodzaj materiału wykończeniowego.